behtarinhair
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 


محققان موفق به طراحی یک آزمایش خون جدید شده اند که هشت نوع سرطان رایج را تشخیص می دهد و محل تومور را هم مشخص می کند. این آزمایش خون که CancerSEEK نام دارد، یک آزمایش غیرتهاجمی و چند آنالیتی است که همزمان سطح پروتئین هشت نوع سرطان و حضور جهش ژنی سرطانی در DNA موجود در خون را بررسی می کند.

این آزمایش خون برای غربالگری هشت نوع سرطان رایج طراحی شده که عامل ۶۰ درصد مرگ و میرهای سرطانی در ایالات متحده هستند. پنج مورد از این سرطان ها تا به امروز هیچ نوع آزمایش غربالگری نداشته اند.

نیکولاس پاپادوپولوس، پروفسور پاتولوژی و تومورشناسی در مرکز سرطانی جان هاپکینز کیمل و محقق ارشد این مطالعه درباره آزمایش خون جدید می گوید: «استفاده از ترکیبی از بیومارکرهای گزینش شده برای تشخیص زودهنگام سرطان این قابلیت را دارد که روش فعلی غربالگری سرطان را تغییر بدهد و امکام استفاده از داروهای ترکیبی برای درمان را هم فراهم می کند. جهش DNA چرخنده تومور می تواند یکی از نشانگرهای اصلی سرطان باشد. برای استفاده از این ویژگی اصلی، ما یک پنل کوچک اما قدرتمند برای تشخیص دست کم یک جهش در اکثریت انواع سرطان طراحی کردیم. در واقع کوچک نگه داشتن پنل برای به حداقل رساندن نتایج مثبت کاذب و مقرون به صرفه بودن آزمایش ضروری بود.»

محققان ابتدا چند صد ژن و ۴۰ مارکر پروتئینی را بررسی کردند و در نتیجه این بررسی ها، تعداد ژن ها را به ۱۶ و تعداد مارکرها را به ۸ کاهش دادند. بررسی های بیشتر نشان داد این تست مولکولی صرفا برای آزمایش غربالگری کاربرد دارد و در نتیجه با سایر تست های مولکولی که با آنالیز ژن های سرطانی شناخته شده اهداف درمانی را شناسایی می کنند، تفاوت اساسی دارد.

در ساختنی بخوانید : فروپاشی حتمی زنجیره غذایی دریایی

کدام سرطان ها با آزمایش خون جدید قابل تشخیص هستند؟

غربالگری سرطان با آزمایش خون جدید شانس درمان را هم بیشتر می کند

غربالگری سرطان با آزمایش خون جدید شانس درمان را هم بیشتر می کند

این آزمایش خون ویژگی بیش از ۹۹ درصدی برای سرطان دارد. رسیدن به ویژگی بالا در این آزمایش ضروری بود چون نتایج مثبت کاذب می تواند بیماران را در معرض آزمایش های تهاجمی غیرضروری برای تایید ابتلا به سرطات قرار بدهد. این آزمایش روی ۸۱۲ نفر بدون پرونده پزشکی آزمایش شد و فقط هفت نتیجه مثبت کاذب داشت.

برای بررسی بیشتر این روش تشخیص سرطان، آزمایش روی ۱۰۰۵ بیمار مبتلا به سرطان غیر متاستاز مرحله یک تا سه در انواع تخمدان، ریه، کبد، معده، لوزالمعده، مری، سینه و روده بزرگ تست کند. حساسیت میانه یا قابلیت تشخیص سرطان روی این جامعه آماری ۷۰ درصد بود که بیشترین حساسیت به سرطان تخمدان (۹۸ درصد) و کمترین حساسیت به سرطان سینه (۳۳ درصد) تعلق داشت. برای پنج سرطانی که تا کنون آزمایش غربالگری نداشتند – سرطان های ریه، کبد، معده، لوزالمعده، تخمدان و روده بزرگ – هم حساسیت ۶۹ تا ۹۸ درصدی مشاهده شد.

ویژگی جدید این روش طبقه بندی این است که احتمال مشاهده جهش های DNA مختلف را با سطح پروتئین های مختلف ترکیب می کند تا تصمیم نهایی را بگیرد. ضمن اینکه از یادگیری ماشینی هم برای تشخیص محل دقیق تومور در بدن با دقت بسیار زیاد و در سایت های آناتومیک بسیار کوچک استفاده می کند. این ویژگی آزمایش خون در نتایج ۸۳ درصد از جامعه آماری مشاهده شد.

اگرچه این آزمایش خون جدید برای همه سرطان ها کاربرد ندارد اما بسیاری از سرطان هایی که امکان عدم تشخیص آنها وجود دارد را غربالگری می کند. بسیاری از روش های درمانی موثر فقط روی درصد کوچکی از بیماران جواب می دهند و اگر بخواهیم پیشرفتی در زمینه درمان سرطان داشته باشیم، باید به تشخیص زودهنگام سرطان بیش از پیش بپردازیم. برای پیشرفت در این زمینه هم به روش هایی نیاز داریم که روی همه یا اکثر انواع سرطان جواب بدهند.

در ساختنی بخوانید : مرگ یک مرد بر اثر ابتلای کرم روده اش به سرطان !

محققان برای تشخیص دقیق تعداد بهینه پایگاه های DNA برای ارزیابی آزمایش CancerSEEK، از روشی بر مبنای بازده نزولی استفاده کردند. هرچه پایگاه های DNA بیشتری را ارزیابی کنید، قادر به کشف جهش های بیشتری خواهید بود اما در نهایت به بازده نزولی برمی خورید. این روش طوری طراحی شده که محل رسیدن به بازده نزولی را مشخص می کند. یعنی مارکرهای DNA کارآمد در تشخیص سرطان جدا می کند و مارکرهایی که تاثیر مثبت ندارند را حذف می کند. در نتیجه استفاده از این روش، محققان موفق به طراحی یک پنل بسیار کوچک از مارکرهای DNA گزینشی شدند.

این آزمایش خون جدید به خوبی تغییر تمرکز مطالعات سرطانی از مراحل نهایی به مراحل اولیه بیماری را نشان می دهد. این تغییر رویکرد برای کاهش آمار مرگ و میر سرطانی در بلندمدت حیاتی است.

آزمایش خون CancerSEEK غیرتهاجمی است و می شود آن را به همراه سایر آزمایش های خون روتین ارائه کرد. به این ترتیب ابتلا به سرطان خیلی زود در بیماران تشخیص داده می شود و کارایی روش های درمانی فعلی بیشتر خواهد شد. تشخیص زودهنگام سرطان این امکان را فراهم می کند که بیماری فقط با جراحی درمان بشود یا واکنش بهتری به درمان های سیستمیک نشان بدهد.

این گروه تحقیقاتی معتقد است آزمایش خون جدید CancerSEEK می تواند به همراه سایر آزمایش های روتین غربالگری سرطان اجرا بشود و هزینه ای معادل آزمایش تشخیص یک نوع سرطان داشته باشد.

منبع

بیشتر بخوانید:

[ad_2]

لینک منبع

مطلب این آزمایش خون جدید می تواند هشت نوع سرطان را تشخیص بدهد در سایت مفیدستان.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده Ž
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات